Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Podplácení v tenisu? Proč ne!

Nedávno proběhla médii kauza o podplácení českých tenistů. Na tuto kauzu se po vychladnutí horkých hlav pokusím napsat trochu střízlivější názor.

Je jasné, že podplácení ve sportech bylo, je a bude. Některým sportům se vyhýbá obloukem, např. basketballu, ale u dalších je denním chlebem. Nejožehavějíšm tématem je krom fotbalu, kde se  v pralesních ligách podplácí v posledních kolech prakticky pořád, je tenis. 

Nemyslím si však, že se jedná o turnaje ATP.  Tyto turnaje jsou totiž natolik dotované, že by samotné podplácení asi nemělo valnou motivaci. Pokud se ale podíváme do nižších pater tenisových turnajů, narazíme na challengery a také na semeniště vyhaslých hráčů a také líheň nových hvězdiček - turnaje ITF. 

Dotace turnajů ITF startují na 5 000 dolarech a její strop činí 75 000 dolarů, jedná se však o výjimky. Většinou si hráči ještě sbírají míčky a zajíšťují, potažmo i platí stravu a noclehy s odměnou pro vítěze okolo 30 000 korun v přepočtu. A tady narážíme na problém, zkusme se vžít do situace nějakého staršího, kdysi dobrého tenisty.

Je vám 35 let, jste bývalá světová třicítka a dnes už objíždíte malé turnaje, které přitáhnou max. 50 diváků na finále. Vše si platíte sami a jako odměnu si můžete max. vydělat to, co jste kdysi inkasovali za porážku v 1. kole.  Nastupujete proti začínajícímu klukovi, který má tak 17 let a začíná dělat první krůčky mezi seniorskými hráči. Jelikož vaše jméno je ještě v podvědomí sázkařů, vypíší na vás sázkové kanceláře kurz okolo 1,2:1, kdežto na soupeře 4:1. Do toho zvoní telefon, kde jakýsi muž tvrdí, že pokud trochu napomůžete prohře, vyděláte si tolik, jako by jste 2-3 turnaje ITF vyhrál a ještě si zapaltil výlohy. Tak proč ne, že?

Nemyslím si, že se podplácení v tenisu děje často, ale dá se na něj, pokud pozorněji sledujete průběhy zápasů narazit a lehce je rozeznat. Jako příklad mohu uvést challengerový zápas mezi Martonem Fucsovicsem a Jasonem Kublerem. Fucsovics prohrával již 3:6 a 2:4, na podání měl jít Kubler. Jenže během výměny stran Fucsovics ukázal palcem na Kublera, on kývnul a vzájemně na sebe ještě mrkli. Kubler začal najednou vyhazovat dvoumetrové auty a dělat dvojchyby. Zápas nakonec vyhrál Fucsovics 3:6, 6:4 a 7:6.  Netvrdím a ani nejsem zastáncem teorií o podplácení a nevidím za každým otočením zápasu podvod a že je to na 100% jisté, ale podobná gesta s rychlým obratem jsou nanejvýš podivná.  

 

 

Autor: Adam Marák | středa 17.9.2014 23:32 | karma článku: 8,56 | přečteno: 866x
  • Další články autora
  • Počet článků 0
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 0x
Nejsem vyhraněný na jediné téma. Píši o tom, co mi přijde v danou chvilku zajímavé. 

Seznam rubrik